Kiedy przycinać róże?

Róże można przycinać tylko wtedy, gdy nie ma już mrozów, z czego wynika, że w tym roku spokojnie można to zrobić już pod koniec marca.

Obowiązuje zasada, żeby cięcie krzewów róż przeprowadzać, gdy rośliny nie wypuściły jeszcze nowych pędów. Najlepiej wybrać do tego w miarę ciepły i bezdeszczowy dzień, choć zbyt silne nasłonecznienie też nie będzie korzystne.

U wszystkich gatunków róż przeprowadzamy wiosną cięcie sanitarne, które polega na usunięciu pędów z objawami chorobowymi bądź widocznymi śladami żerowania szkodników, a także uschniętych i przemarzniętych. Usunąć trzeba również pędy złamane, naderwane i pęknięte oraz krzyżujące się, cienkie, słabe, a także dzikie odrosty z podkładek, jeśli się pojawiły.

Cięcie pędu wykonujemy zawsze ukośnie, powyżej oczka, do czego najlepiej nadają się dobrze naostrzone sekatory, które – jak to już wcześniej pisaliśmy – należy przed użyciem odkazić, by nie roznosić ewentualnych chorób. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ran po cięciu, szczególnie tych grubszych pędów, środkiem przeciwgrzybowym.