Jak walczyć z mszycami?

Mszyce atakują nie tylko rośliny ozdobne ale również uprawy warzywne, drzewa i krzewy owocowe, iglaki oraz kwiaty w domu, a ich aktywność jest dla roślin bardzo groźna.

Te pluskwiaki nie tylko wysysają soki z organizmu roślin, osłabiając ją i niszcząc od środka, ale wydzielają też spadź, która staje się pożywką dla patogennych grzybów, a także są nosicielami wielu groźnych wirusów. Rozmnażają się tak szybko, że czasami nie da się pod nimi dostrzec rośliny. W rezultacie rośliny karłowacieją i tracą swoje walory ozdobne. Bez pomocy człowieka roślina umrze.

Aby skutecznie zwalczyć mszyce, trzeba zareagować najszybciej jak to możliwe. Dopóki nie ma ich tak dużo, wystarczą metody domowe lub ekologiczne. Jeśli jednak będzie ich więcej, trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne. Zacząć można od posadzenia w ogrodzie roślin odstraszających mszyce, do których należą: czosnek (również ten ozdobny), cebula, mięta czy lawenda. Pomogą też wywary z cebuli, czosnku, pokrzywy, czy mniszka lekarskiego. Do zwalczania mszyc można też użyć roztworu z szarego mydła, który nie tylko zniszczy mszyce ale stworzy na powierzchni rośliny mikroosłonkę. Niewielką ilość szarego mydła można również dodać do wywarów roślinnych.