Siejemy warzywa strączkowe

W pierwszej połowie kwietnia można już sadzić do gruntu podkiełkowane sadzeniaki ziemniaka oraz – jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej – korzenie chrzanu i karpy rabarbaru.

O tej porze jest już na tyle ciepło, że możemy wysiewać nasiona wprost do gruntu i tak też robi większość działkowców i ogrodników amatorów. W pierwszej połowie kwietnia siejemy bezpośrednio do gruntu warzywa strączkowe – groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową. W drugiej połowie kwietnia siejemy zaś buraka ćwikłowego, pora oraz wężymord czyli skorzonerę. Przez cały miesiąc siejemy koper ogrodowy, pietruszkę naciową, wczesne i średniowczesne odmiany marchwi oraz rzodkiewkę i szpinak.

Od połowy kwietnia można już sadzić w ogrodzie rośliny, które nie zimują w gruncie, a więc mieczyki, babianę, ismenę, galtonię, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawia, czy zawilca wieńcowatego. Natomiast kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe – szafrany, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów – ogławiamy, usuwając pozostałość kwiatostanu, ale pamiętając o pozostawieniu łodygi i liści, żeby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane.